Система контролю доступу (СКУД або СКД) — це комплекс технічних та програмних засобів безпеки, що здійснює регулювання входу/виходу людей чи транспортних об’єктів на територіях, які знаходяться під охороною, для адміністративного моніторингу та попереджень несанкціонованого проникнення

За допомогою системи контролю доступу також досягається:

– ідентифікація осіб, що мають право доступу;

– розмежування доступу до різних приміщень;

– керування автоматичними режимами;

– реєстрація часу перебування особи на об’єкті;

– обробка інформації та ведення статистики.

Впровадження СКУД дозволяє організувати безпеку та контроль об’єктів без залучення великої кількості працівників охорони та стабільну роботу автоматизованих систем у режимі 24/7.

Право доступу особи на контрольований об’єкт надає ідентифікатор, функцію якого виконує:

– картка з магнітною смужкою;

– магнітна картка;

– спеціальний брелок;

– спеціальний код (якщо використовується клавіатура);

– відбиток пальця, сітківки ока тощо.

Інформація зчитується спеціальним пристроєм та передається на контроллер для подальшої обробки. Зазвичай, зчитувальні пристрої виконують з урахуванням вимог підвищеного опору механічним впливам. На основі отриманих даних контроллер приймає рішення щодо надання чи заборони доступу. Залежно від типу системи, контроллер може працювати автономному режимі чи в об’єднанні з іншими контроллерами під керуванням головного комп’ютера (сервера). Для гарантованої безперервної роботи контроллер забезпечується блоком резервного живлення або акумуляторною батареєю.

Отримана інформація зберігається в пам’яті системи для подальшого використання: складання звітів, статистики, обліку робочого часу.

Також в комплекс СКУД входять конвертори, датчики, кнопки виходу, турнікети, електронні замки, механізми доведення дверей, сповіщувачі магніто-контактні, світлові та звукові оповіщувачі, тощо. До системи контролю доступу може бути встановлене програмне забезпечення.